A facilitátor, mint közösség-újraépítő feladata a csoportokon, közösségeken belül (iskolai, munkahelyi, lakóhelyi) kialakuló konfliktusok,norma- vagy szabályszegések kezelése. Módszere a resztoratív (helyreállító) jellegű csoportos beszélgetések, úgynevezett konferenciák szervezése és lebonyolítása.

Lényeges eleme, hogy nyilttá teszi a konfliktust, mivel bevonja valamennyi érintett felet. Az érintettek szükségleteire és érzéseire koncentrálva próbál a jövőre nézve mindenki számára elfogadható megállapodást létrehozni.
A folyamat célja a jóvátételben való megállapodás (amit a szabályszegő vállal, hogy a közösség érdekében megtesz) és a közösség megbékélésének elősegítése; a „klasszikus út” helyett, ami rendszerint a büntetést és a konfliktus eszkalálódását eredményezi.

A konferenciákat vezető szakember speciális elnevezése a facilitátor, aki valamennyi érintett összehív, velük egyeztet és törekszik a sérelem orvosolásához vezető megállapodás létrejöttére, s a közösségi béke újrateremtésére.

Facilitátor segítségére lehet szüksége, amennyiben:
– gyermeke attrocitást szenvedett el az iskolai közösségben és ez kibeszéletlen/megoldatlan maradt
– az ön gyermeke vétett a közösségi normák ellen, s emiatt most fegyelmi eljárást kezdeményeztek vele szemben;
Szülőként FONTOS tudnia!: A fegyelmi eljárás előtt az iskola meg kell hogy rendezzen egy egyeztető eljárást, erre törvény kötelezi (20/2012.(VIII.31) EMMI rendelet 4.paragrafus), s csak ennek a konferenciának a lefolytatása után kerülhet sor a fegyelmi eljárásra!
– bármilyen közösséggel szemben elkövetett normaszegés vagy szabályszegés (büntetőügyek kivételével) esetén, ahol fontosnak érzi a közösségi együttműködés visszaállítását, a szabályszegő jóvátételének megtörténte mellett.

A facilitációs folyamat további részleteiről kérem érdeklődjön személyesen tőlem (Kapcsolat menüpontban a Kapcsolatfelvételi űrlap kitöltésével)!