A válási mediáció egy nagyon speciális fajtája a mediációnak, mivel sok olyan téma átbeszélését követeli meg, amelyet kötelező rendezni ahhoz, hogy a mediációs megállapodás benyújtásra kerülhessen a bírósághoz, s a bíróság ez alapján kimondhassa a válást.

A válási mediációnak a bírósági perrel szemben rengeteg előnye van – amennyiben a válni készülő felek elkötelezik magukat az egy asztalhoz való leülés és a jövőről való közös gondolkodás mellett.

A válási mediációs ülések során lehetősége és ideje is van a feleknek átbeszélni a legnagyobb félelmeiket, kifejezniük legfontosabb szükségleteiket.
A mediáció során nem csak azokban a pontokban állapodhatnak meg a felek (szülői felügyelet, kapcsolattartás, tartási díj, lakáshasználat… stb.) amit a törvény nevesít, de olyan dolgokban is, melyek nekik fontosak, a bíróság azonban ezeket nem tekinti a per tárgyának (nagyszülők láthatása, kisállatok sorsa, speciális ünnepek, extra igények… stb)

A múlt felidézését, az abban elkövetett esetleges hibákkal való szembenézést sem a bírósági per alatt, sem a mediációs ülések során nem lehet megúszni.
Azzal azonban, hogy az eljárás idejét a mediációval néhány hónapra le lehet csökkenteni – szemben a bírósági per átlagos 2(!) éves időtartamával – az érintett felek (a válótársak, a gyermekeik, rokonaik, barátaik) hamarabb lezárhatják ez a mindenki számára megterhelő időszakot.
Ráadásul a válási mediáció során, mivel a közös megoldások megtalálása a cél, nem fordulhat elő, hogy olyan megállapodás kerül végül aláírásra, amit a felek nem tudnak jó szívvel elfogadni (bírósági per lezárultával sajnos sokszor egyik fél sem elégedett a végeredménnyel).

És amit én a legfontosabb előnyének tartok a válási mediációnak a perrel szemben, hogy itt van hely és idő arra, hogy mindenki elmondhassa az érzéseit, kibeszélhesse a fájdalmas emlékeit és megélheti, hogy a másik fél meghallgatja.
A meghallgatás és a megértés hoz el a felek életében idővel egy olyan megnyugvást, aminek eredményeképpen hosszú távon is képesek normális, civilizált emberekhez méltó – akár napi szintű – kommunikációt folytatni egymással és nem mérgezik sem a saját lelküket, sem a környezetüket a haragukkal és a csalódottságukkal.

Már a megszerezhető nyugalom miatt érdemes szerintem megpróbálni a válási mediációt.
Amennyiben az ülések folyamán mégis kiderül, hogy a felek nem tudnak megállapodni, az addigi eredményeiket akkor is továbbvihetik a bíróságra – ennyivel is le tudják rövidíteni az ügyvédekkel való találkozások számát és a bírósági per időtartamát.

Elválni senki sem szeret. Senki sem azért kötött házasságot, hogy aztán azt felbontsa. De ha már így hozta a sors, akkor a saját magunk és a szeretteink érdekében próbáljuk meg minél kevesebb feszültséggel és indulattal rendezni a jelen állapotokat, hogy nyugodt lelkiismerettel és őszintén nyithassunk egy új út felé!

A mediáció, mint alternatív vitarendezés általános tudnivalóiról egy szinttel feljebb a főmenüben a „Mediáció általános tudnivalói” fülre kattintva talál részletes ismertetőt. Kérem tanulmányozza át alaposan és ha még marad önben kérdés, azt jelezze felém!