1. Kezdeményezés
  2. Előzetes megbeszélés(ek) – egyenként a felekkel
  3. Mediációs ülés(ek) – a felekkel közösen
  4. Külön tárgyalás – igény esetén
  5. Megállapodás írásba foglalása

Kezdeményezés
A mediációs eljárást kérhetik közösen (a két vitás fél egyidejűleg), de akár Ön egyedül is, amint felismeri, és szükségét érzi annak, hogy a kapcsolatukat átbeszéljék, új alapokra helyezzék vagy – válás esetén – jogilag tisztázzák.
Ez indulhat egy telefonhívással vagy egy üzenet küldéssel részemre (a Kapcsolat menüpontban megtalálhatja az erre vonatkozó részleteket).
Én egy önnek megfelelő időpontban visszahívom és röviden egyeztetjük, mire van szüksége és hogyan kezdhetünk neki a folyamatnak. Ha ön igényli, a másik felet én keresem meg és én próbálom behozni a folyamatba.

Előzetes megbeszélés(ek)
Előzetes megbeszélésre nem feltétlenül van szükség, amennyiben mindketten képesek visszafogott indulatokkal beszélni a konfliktusukról és egyformán elkötelezettek a közös megoldás megtalálásában.
Amennyiben ez még túl nehéz terep, úgy külön-külön beszélgetek el önökkel és készítem fel önöket a mediációs ülésre.
Ebben a szakaszban beszéljük át részletesen, és állapodunk meg a mediáció kereteiről, szabályairól és folyamatáról is.
Az előzetes megbeszélések jellemző időtartama 1-1 óra és nem szükséges hozzá különleges tér.

Mediációs ülés(ek)
Ez a folyamat leglényegesebb része.
A probléma súlyától és a résztvevő felek megértésétől függően általában 2-3 ülés elegendő a megállapodás kialakításáig, de nehéz/bonyolult/érzelmekkel gazdagon terhelt helyzetekben ez kissé elhúzódhat. Utóbbi esetekben az adott ülés végén mindig átbeszéljük, hogy hol tartanak most a felek és meddig szeretnének eljutni, szeretnék-e tovább folytatni.
Az egyes részterületeken kialakult megállapodásokat minden ülés végén rögzítjük.
A mediációs ülések időtartama egy alkalommal maximum 3 óra.
Az ülés megtartásához speciális tér szükséges (csendes,diszkrét,háborítatlan, legalább 2 szoba), melyet, amennyiben a felek rendelkezésére nem áll ilyen, én biztosítok.

Különtárgyalás
Ez a lehetőség a mediációs ülések alatt folyamatosan biztosított. A vitás felek az ülés bármely pontján kérhetik, hogy egyes részeket először velem négyszemközt szeretnének megbeszélni, mielőtt behozzák a közös térbe.
Ilyenkor az ülést megszakítom és egy másik helységbe különvonulunk.
Akkor is lehetőség van különtárgyalást kérni, ha az ülés során valamelyik résztvevő úgy érzi, elbizonytalanodott, összezavarodott vagy hirtelen, túlságosan erős érzelmek törnek elő belőle.
Célom, hogy az ülés során a vitás felek mindvégig – viszonylag – stresszmentesen tudjanak beszélni az érzéseikről és a szükségleteikről – éppen ezért, ha én észlelem, hogy önt valami nagyon mélyen megérinti, akár én is kérhetek különtárgyalást.

Megállapodás írásba foglalása
A válási mediáció esetén az írásba foglalás általában hosszadalmasabb folyamat, mert a bíróság csak akkor tudja befogadni a megállapodást, ha az minden, a válóperben kötelezően rendezendő területet felölel, és azokra vonatkozóan jogilag végrehajtható rendelkezéseket tartalmaz.
Természetesen a mediáció során lehetőség van a bíróságra nem tartozó, de a kapcsolat szempontjából fontos megállapodások megkötésére is, de ezeket, a helyzet specialitásából fakadóan, a keresetlevéltől külön választva kell írásban rögzíteni.
Minden más mediációs esetben a felek szabadon dönthetik el, hogy mi kerüljön leírásra a megállapodásban, akár az ülések előrehaladtával részleteiben is rögzítésre kerülhet.
A megállapodás a felek és a mediátor aláírásával válik hivatalossá.